Łapaj złodzieja, czyli fuzja warszawsko-krakowska

Exell i warszawski producent oprogramowania biurowego, oraz krakowska firma KFAP, sprzedająca elektroniczny system zabezpieczenia i ewidencji księgozbiorów, tworzą zintegrowany System Monitoringu i Ewidencji księgozbiorów.

Połączenie programu Co-Liber firmy Exell, służącego do obsługi bibliotek z elektronicznymi systemami zabezpieczenia i ewidencji księgozbiorów firmy KFAP ma sprawić, że biblioteki uzyskają sprawne narzędzie do ewidencji i monitorowania wypożyczeń zbiorów. Umowa przewiduje wsparcie promocyjne obu firm dla produktu, serwisowanie i pomoc we wdrożeniach. Jej podpisanie podzieliły prace przystosowawcze, dzięki czemu oprogramowanie Exella w pełni wykorzystuje możliwości sprzętu KFAP. System może być dostosowany zarówno do niewielkich placówek, jak i ogromnych bibliotek, magazynujących setki tysięcy woluminów. System Monitoringu i Ewidencji Księgozbiorów składa się z trzech elementów: elektronicznej nalepki identyfikacyjnej(i-code), czytników i oprogramowania.

Nalepki
I-code to inteligentne układy elektroniczne o wielkości od 30×30 do 400×400 mm w formacie naklejki, umieszczane w dowolnym miejscu książki lub eksponatu. Można je odczytywać z odległości 1,5 metra i są zabezpieczone przed zmianą zapisanej informacji bądź jej odczytywaniem przez osoby niepowołane. Zapisywane są na nich wszystkie niezbędne dla biblioteki dane. Ich odczyt odbywa się przez przesunięcie nad elektronicznym czytnikiem – dane pojawiają się wtedy przez program Co-Liber na monitorze komputera osoby obsługującej czytnik. Najdroższy z układów kosztuje ok. 6 zł.

Czytniki
Czytniki stacjonarne i przenośne rejestrują obecność układów i-code w swoim zasięgu. Czytniki przenośne służą do odczytywania i zapisywania na karcie i-code. Wykorzystywane są do przepisywania i aktualizacji danych o książkach. Wystarczy przeciągnąć przenośnym czytnikiem po danej półce, by od razu wiedzieć, ile znajduje się na niej pozycji, a także – jakie to są pozycje. Dzięki temu ewidencja i inwentaryzacja są bardzo proste do wykonania. Czytniki przenośne posiadają własną pamięć oraz gniazdo umożliwiające przesyłanie danych jednostce centralnej.
Czytniki stacjonarne mogą być odczytujące i odczytująco-dozorujące. Czytniki tego drugiego typu w przypadku próby kradzieży książki wszczynają alarm, informując jednocześnie, jaką książkę próbowano ukraść i kto ją ostatnio wypożyczał. Podczas próby kradzieży wielu ksią-żek zadziała moduł antykolizji, dzięki czemu podane zostaną dane wszystkich wynoszonych nielegalnie pozycji.

Oprogramowanie
Oprogramowanie Co-Liber administruje systemem. Składa się z modułów: administracyjnego, raportującego i bazy danych. Umożliwia określenie odpowiednich uprawnień, na przykład poprzez tryb haseł. W module raportowania, poprzez odpowiednie zestawienia, dostarcza informacji o liczbie wypożyczonych książek, czasie wypożyczenia, osobach wypożyczających oraz próbach przeniesienia poszczególnych egzemplarzy przez niedozwolone bramki. Co-Liber współpracuje z dowolnymi bazami danych.
Może pracować zarówno lokalnie na jednym komputerze lub kilku spiętych siecią Ethernet, jak i globalnie w oparciu o centralny serwer z komunikacją pomiędzy poszczególnymi bibliotekami poprzez Internet.

(Artykuł z gazety Wyborczej z Wtorku 21 listopada 2000)

Menu Title